Изключителна драма! България загуби от Белгия след 5 гейма и страхотна битка

Женският национален отбор на България не успя да продължи победния си път във Волейболната лига на нациите.

Момичетата на треньора Лоренцо Мичели отстъпиха на Белгия след 5 гейма драматична битка 3:2 (22:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:17) в последния си мач от втория уикенд в Лигата на нациите в Кесон Сити (Филипините).

Така българските волейболистки взеха ценна точка, но остават само с 2 победи засега в Лигата на нациите.

С това България заема 14-то място във временното класиране с актив от 6 точки.

Зад националките остават Нидерландия с 1 победа и 2 точки и Република Корея без успех и без точка.

Единична блокада на Нася Димитрова и 2:2 в началото на двубоя. Мария Йорданова атакува от зона 4 за 3:3. Великолепно "краче" на Мира Тодорова и 6:6.  Силвана Чаушева атакува успешно от зона 4 за 9:11. Белгия поведе с 12:9 при техническото прекъсване. Българските волейболистки намалиха до 14:15. Герт Ванде Броек взе прекъсване за Белгия. Силвана Чаушева вкара топката между блокадата и мрежата за 16:17. Националките изравниха при 17:17 след мощна атака на Мирослава Паскова от зона 4. При 18:20 Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Юта Ван Де Вивер атакува в аут и ново равенство при 21:21. Резервата Манон Щрагиер заби ас и Белгия спечели първия гейм с 25:22.

Белгия поведе с 3:2 в началото на втората част. Селин Ван Гестел контузи крака си и се наложи да напусне мача и бе заменена от Джуди Гийомс. Мария Йорданова атакува по блокадата от зона 4 - 7:5. Втора поредна атака на Мария Йорданова от зона 4 - 8:5. Силвана Чаушева атакува на единичен блок - 9:7. Мария Йорданова пусна технично, след като по-рано Жана Тодорова направи страхотна защита - 10:8. Мира Тодорова атакува с "краче" за 11:9. Белгия поведе с 12:11 при техническото прекъсване. Лоренцо Мичели взе прекъсване при 11:14. Мира Тодорова атакува успешно за 19:21. Герт Ванде Броек взе прекъсване за Белгия. Страхотна двойна блокада срещу атака на Брит Херботс - 21:24. Втора поредна блокада на Лора Китипова и Нася димтрова срещу атака на Брит Херботс - 22:24. Трета поредна българска блокада срещу атака на Брит Херботс 23:24. Грешка в организацията на България и Белгия спечели втората част с 25:23.

Възпитаничките на Лоренцо Мичели поведоха с 6:4 в началото на третата част. Националките дръпнаха в резултата с още 2 точки - 8:4. Белгийският селекционер взе прекъсване. Българските волейболистки имаха аванс от 2 точки при техническото прекъсване - 12:10. Белгийките обърнаха резултата при 16:15. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Единична блокада на Нася Димитрова и България поведе с 18:16. Мира Паскова игра технично за 21:18. Блокада на Нася Димитрова срещу атака на Брит Херботс и геймбол при 24:20. Още една блокада на Нася Димитрова срещу атака на Брит Херботс и 25:20 в третата част.

Мария Йорданова атакува успешно за 3:1 в началото на 4-ия гейм. Нова атака на Мария Йорданова и 4:1. Блокаут на Мария Йорданова и България спечели едно от най-дългите разигравания в мача - 5:2. Лора Китипова пусна технично зад глава за 8:7. Мира Паскова атакува мощно от зона 4 за 10:7. Нова технична атака на Мира Паскова - 11:7.  Атака по блока на Мира Паскова по диагонала от зона 4 и 12:8 за България при техническото прекъсване. Националките дръпнаха с 14:10, а звездата на Белгия Брит Херботс получи жълт картон. "Краче" на Мира Тодорова по блокадата от зона 2 - 15:12. Нова атака на Мира Тодорова и 17:12. Гер Ванде Броек взе прекъсване за белгийките. Двоен блок на Нася Димитрова и Лора Китипова срещу пайп на Брит Херботс 20:15. Мира Паскова атакува над блокадата 21:15. Мощна атака на Силвана Чаушева по правата от зона 2 - 23:17. Мария Йорданова атакува от зона 4 по диагонала и изведе националките до геймбол при 24:18. България спечели 4-ата част с 25:20.

Силвана Чаушева атакува безкомпромисно за 1:1 в началото на тайбрека. Мира Паскова намери пролука в блокадата за 2:1. Белгийките атакуваха в аут - 3:1. Жана Тодорова вдигна топката, а Мира Паскова завърши едно много дълго разиграване - 4:1. Герт Ванде Броек взе прекъсване за Белгия. Блокада на Нася Димитрова и 6:4. Още една блокада - този път на Мария Йорданова и Мира Тодорова - 7:4. Мария Йорданова атакува технично от зона 4 за 8:5. Мира Паскова атакува в аут и Белгия изравни при 9:9. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Брит Херботс успя да отиграе в атака и белгийките поведоха с 10:9. ас на Джуди Гийомс - 11:9. Единична блокада на Брит Херботс срещу атака на Нася Димитрова - 12:10. Двоен блок срещу атака на Брит Херботс и равенство при 12:12. Двойна белгийска блокада спря атака на Силвана Чаушева и мачбол за съперника ни - 14:12. Мария Йорданова атакува отлично от зона 4 - България изравни при 14:14. Силвана Чаушева атакува успешно и България стигна до мачбол при 15:14. Брит Херботс изравни при 15:15. Лоренцо Мичели получи жълт картон за оспорване на съдийско решение. Пайп на Брит Херботс и Белгия поведе с 16:15. Паулина Мартен заби последната точка в тайбрека за 17:15 и в мача за 3:2 гейма за Белгия.

С най-голям актив за България за втори пореден мач е Мария Йорданова с 19 точки ( 2 блока).

Нася Димитрова добави 14 точки (9 блока).

Силвана Чаушева приключи също с 14 точки (1 ас, 1 блок).

За Белгия Брит Херботс бе над всички с 26 точки (3 блока).

Оставането на България в Лигата на нациите ще зависи от последния турнир в София.

Последният трети турнир от Лигата на нациите ще бъде в София (27-3 юли).

Двубоите ще се играят в столичната "Арена Армеец".

БЪЛГАРИЯ - БЕЛГИЯ 2:3 (22:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:17)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 7, Силвана Чаушева 14, Мария Йорданова 19, Мирослава Паскова 13, Нася Димитрова 14, Мира Тодорова 11 - Жана Тодорова-либеро (Борислава Съйкова, Петя Баракова)
Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ
БЕЛГИЯ: Селин Ван Гастел, Брит Херботс 26, Силке Ван Авермает 13, Юта Ван Де Вивер 4, Натали Леменс 8, Марис Янсенс 10 - Нел Демайер-либеро (Паулин Мартен 5, Шарлот Креницки 3, Манон Щрагиер 1, Джуди Гийомс 6)
Старши треньор: ГЕРТ ВАНДЕ БРОЕК.

СНИМКИ: volleyballworld.com